Treninzi i radionice su istaknuti kao najefikasniji format edukativnih događaja, u istraživanju koje je SEEbtm magazin sproveo u drugoj polovini 2014. godine.
Brainstorming, kao format sastanka, takođe je visoko ocenjen po svojoj efikasnosti. Anketa je sprovedena među kompanijama i organizacijama iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Kao najefikasniji formati događaja prvo mesto zauzimaju radionice i treninzi, sa 45%, odnosno 25% respektivno. Seminari zauzimaju 10%, dok paneli, B2B sastanci, brainstorming i simulacija imaju učešće od po 5% u odgovorima ispitanika.
Na osnovu odgovora ispitanika, prikazanim u grafikonu, primećujemo da se najčešće prisustvuje treninzima i radionicama, a najređe panelima.
Tradicionalna predavanja i brainstorming su takođe značajno zastupljeni, skoro 70%, kada pogledamo zbirni procenat onih koji povremeno i često prisustvuju ovim događajima.
Treninzi i radionice definitivno prednjače što se tiče efikasnosti, ocenjeni od strane učesnika u anketi kao veoma efikasni – 90%, i efikasni – njih 10%. Nije zabeležen nijedan odgovor oko njihove neefikasnosti, samo naglasak na važnost predavača visokog kvaliteta, i mišljenja da je rad na treningu ili radionici efikasniji što je manja grupa.
![Efikasnost određenih formata događaja Efikasnost određenih formata događaja](https://www.seebtm.com/wp-content/uploads/grafik2-sr.jpg)
Brainstorming kao format događaja je takođe ocenjen kao visoko efikasan, naročito kada je cilj dolaženje do novih ideja ili rešenja problema.
Panel diskusije su u proseku ocenjene kao delimično efikasne, sa akcentom na važnost dobrog moderatora. U slučaju panela primećujemo najraznovrsnije ocene (visoko efikasni (33%), efikasni (20%) i delimično efikasni (42%), kao i manji procenat (5%) neefikasni).
Očigledno iskustva kod panela najviše variraju, što navodi na zaključak da ne postoji problem kod panela kao forme događaja. Krajnje iskustvo na panel diskusiji zapravo zavisi od moderatora i panelista koji se razlikuju od panela do panela, pa otud i najrazličitija iskustva što se ovog formata događaja tiče.
![Prisustvovanje određenim formatima događaja Prisustvovanje određenim formatima događaja](https://www.seebtm.com/wp-content/uploads/grafik1-sr.jpg)
Tradicionalna predavanja su ostala uskraćena za ocenu kao visoko efikasna.
Ona su prosečno ocenjena kao delimično efikasna (65%), zavisno od teme i predavača.
Tradicionalna predavanja imaju i najveći procenat kod ocene neefikasnosti (11%), sa mišljenjima da su neefikasna, prevaziđena i suvoparna.
Učesnici u anketi su istakli još neke formate događaja koje smatraju veoma dobrim, i to: radno-sportski ili edukativno- rekreativni skup, neformalno okupljanje ljudi iz iste branše i razmena iskustva (nekim povodom), kao i ciljani B2B sastanak.
Zaključak je sledeći: svaki format događaja, u manjoj ili većoj meri ima svoje pozitivne, ali i negativne strane. Neki su popularniji i efikasniji od drugih, ali to ne znači da postoji samo jedan ispravan izbor.
Budite svesni dobrih, kao i potencijalno loših strana svakog formata, pa pokušajte da predupredite uobičajene nedostatke, upoznajte svoju publiku, kao i ciljeve događaja. Nakon toga imate dovoljno inputa za odabir pravog formata za vaš događaj.